Når pris er viktigere enn innhold og budskap

Mange butikker har sovet i timen. Eller de ser seg blinde på ønsket om høy omsetning. De tenker ikke langsiktig. For hadde de fulgt med i timen, hadde de visst at de burde snu seg rundt å faktisk GJØRE noe.

Denne uka er det mange butikker som gjør noe. De gjør noe som er bedriftsøkonomisk helt på trynet, det er lite bærekraftig, både lokalt og globalt: De dumper prisene på varene sine. I sin iver etter å få noen slanter inn, hiver de seg med på en fordummende kampanje. En kampanje som har est ut, fra å vare èn dag, til å vare en hel uke. En hel uke! En hel uke hvor man gir bort store deler av fortjenesten.

Butikkene har tilsynelatende glemt noe av det grunnleggende: De må jo tjene penger!

Og for all del; mange butikker bruker anledningen til å kvitte seg med rester, til å redusere varelageret for ukurante varer, noen har til og med også gjort noen gode røverkjøp hos sine leverandører og tjener litt på å delta på denne salgsdagen.

Men hva slags steder vil vi egentlig ha? Hvilke butikker vil vi handle i? Hva er det vi som kunder egentlig opptatt av? Vi som forbrukere er kravstore – og det er vi i vår fulle rett til å være.

Mange av de samme butikkene, disse som har forsovet seg, har ikke skjønt at nytenking må på plass for å drive butikker, på den måten kundene faktisk ønsker seg. Joda, lav pris og gode tilbud vil kundene ha. Men kundene vil også ha butikker som yter noe. Som tilbyr mer enn bare lav pris, men som har et større budskap: De vil være noe mer. De vil ikke delta på «småsutrete» kampanjer som handler om å gi kundene ansvaret: Støtt lokale butikker. Vi som kunder er vel ikke interessert i å støtte butikkene? Vi støtter gjerne gode saker? Men å STØTTE en butikk? Butikken må vel kunne klare seg sjøl?

Kundene skal VELGE butikkene sine ut i fra hva, hvordan og på hvilken måte butikkene faktisk leverer.

Får jeg som kunde fagkunnskap, service, kvalitet og kjøpsopplevelse – ja, da vil jeg kanskje velge de butikkene som leverer nettopp dette.

I år er det mange butikker som er med på å være en motvekt mot black Friday. De er med på å fargelegge gatene i den svarte uka. De er med på en aktivitet som heter nisjebutikkens dag. En festdag for selvstendige butikker over hele Norge, fra Lillesand til Longyearbyen. Butikker som har et mer langsiktig perspektiv for butikkdriften. Butikker som faktisk vil noe.

Det er jeg som forbruker glad for.

For jeg orker ikke noe mer MAS fra butikkene om hvor store rabatter jeg skal få året rundt. Og jeg orker i hvert fall ikke noe mer mas fra butikkene som får meg til å føle at jeg MÅ kjøpe noe, bare fordi det er billig.

Butikkutvikler.no AS – Gøril H. Florvaag

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s