Det å satse på en kombinasjon av flere elementer for å friste kunden er nøkkelen. Og strengt tatt; forskning viser at jo flere sanser du klarer å stimulere, jo lengre tid vil kunden tilbringe i butikken, og jo lengre tid kunden tilbringer i butikken, jo mer kjøper de.
Foto: Susanne Holen
Det er nemlig atmosfæren i butikken som avgjør hvor mye kundene velger å legge igjen i kassen.
Og det folkens, det betyr: Jo mer du frister, jo mer du selger!
Hvor skal vi så begynne? Jo, vi må faktisk begynne langt utenfor butikken din. For hvor oppstår bevisstheten om din butikk? Jo, i folks oppfatning av den.
Hvordan folk oppfatter butikken din avhenger av hvilken kjennskap de har til butikken. Hvordan omtales butikken? Hva slags butikk er det? Hva synes folk om butikken din? Vet folk i det hele tatt om at du finnes?
Hvordan markedsføres butikken? Hva legger du vekt på i markedsføringen? Hvordan frister du kundene til å ta turen?
Og når de da har tatt en beslutning om å oppsøke butikken? Ja, da må du innfri. Du må levere i tråd med kundenes forventninger.
Visste du at du kan bruke lyd, lys, lukt og andre virkemidler helt konkret for å oppnå høyere salg?
Dersom du gjør tiltak for å forbedre atmosfæren, som å gjøre det mer “koselig” eller tilføyer elementer som lyd og lukt – da vil du kunne øke salget, men kun hvis det er i “tråd med konseptet”.
Dette sier seg kanskje selv, men jeg presiserer gjerne: Lukter det vafler i en klesbutikk, vil vi, selv om vi liker vafler, kanskje rynke litt på nesen, for vi vil ikke kjøpe klær med matlukt i.
Men lukter det “rent tøy” eller en lukt som kan minne oss om tøymykner, blir vi gjerne mer fristet. Og det samme når det gjelder lyd. Du kan ikke bare sette radioen på full guffe og la det stå til. Jo mer nøye du velger ut varer, varenes sammensetning, og tillater berøring av varene, tilpasser lys, finner rett lukt og passende lyd/musikk – jo større beløp kan du få på kassen.
Kanskje du kan tenke deg å sjekke ut om din markedsføring er fristende nok? Da kan onlinekurset mitt “Slik lykkes du med butikkens instagram” være midt i blinken for deg. Les mer her.
Kilde: Forskning.no, og Miralem Helmefalk m. fl, “Multi-sensory congruent cues in designing retail store atmosphere:Effects on shoppers`emotions and purchase behavior” Journal of Retailing and Consumers Services, sept -17.